Szacowany czas czytania tego postu to 5 minut
To ciekawe, że dieta ma wpływ na wszystko! Tak, śmiało, mogę powiedzieć, że na wszystko – mocne włosy, białe zęby, trądzik… ogólne zdrowie fizyczne i psychiczne. Jak dieta wpływa na trądzik? Z całą pewnością mogę powiedzieć, że stanowi uzupełnienie w leczeniu trądziku. Przyjrzyjmy się bliżej.
Temat jest mi szczególnie bliski, z tego względu, że od wielu lat zmagam się z pragnieniem idealnej cery.
Trądzik
Trądzik jako powszechna choroba skóry, szczególnie dotykająca młodych osób w okresie dojrzewania. Chorobie tej mogą również ulec dorośli, zwłaszcza w okresie hormonalnych zmian, np. u kobiet w ciąży, przed menstruacją czy przyjmujących hormonalne środki antykoncepcyjne. Trądzik może również wystąpić u osób dorosłych bez żadnych zidentyfikowanych przyczyn.
Do czynników wywołujących trądzik zalicza się: zwiększone wydzielanie sebum, hiperkeratozę, zwiększoną ilość bakterii Propionibacterium acnes, stan zapalny skóry, predyspozycje genetyczne oraz zaburzenia hormonalne (…) za jego
rozwój mogą być odpowiedzialne czynniki o podłożu immunologicznym, psychologicznym, środowiskowym, a także substancje kosmetyczne i lecznicze. Dieta z kolei jest w stanie modyfikować ekspresję genów, mikrobiom aparatu łojowo-włosowego i odpowiedzi zapalne organizmu.1
Choć istnieje wiele czynników wpływających na wystąpienie trądziku, dieta odgrywa ważną rolę w przyczynianiu się do stanu naszej skóry. Coraz więcej badań sugeruje, że dieta niskowęglowodanowa może pomóc w zwalczaniu trądziku i poprawie ogólnego stanu skóry.
Pionierskie badania Smitha i wsp. dowiodły, że dieta o niskim indeksie glikemicznym przyczyniała się do zredukowania liczby zmian trądzikowych. Dzięki stosowaniu diety o niskim IG oraz zmniejszeniu masy ciała udało się osiągnąć zwiększenie wrażliwości na insulinę i co się z tym wiąże zmniejszoną produkcję androgenów, które szczególnie u młodych osób w znaczny sposób przyczyniają się do rozwoju trądziku. Zwiększenie wrażliwości na insulinę jest istotne także dlatego, że insulina wpływa na enzymy biorące udział w produkcji hormonów steroidowych, a także na wydzielanie hormonu produkującego gonadotropiny i produkcję globuliny wiążącej hormony płciowe oraz oddziałuje na IGF-1, stymulując rozrastanie sebocytów i karotenocytów.2
Wniosek jest taki, że ograniczenie szybko trawiących się węglowodanów, poziom insuliny jest w równowadze, dzięki czemu nie stymuluje układu hormonalnego, a w konsekwencji ogranicza wydzielanie nadmiernego sebum.
Węglowodany
Spożywana jest zbyt duża ilość węglowodanów, zwłaszcza tych rafinowanych. Węglowodany są jednym z trzech głównych składników pokarmowych, obok białek i tłuszczów, i są kluczowym źródłem energii dla organizmu. Jednak nadmierna konsumpcja węglowodanów może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych.
Rafinowane węglowodany, takie jak biały chleb, biały ryż, cukier czy produkty z białej mąki, są pozbawione wielu wartości odżywczych, takich jak błonnik, witaminy i minerały. Spożywanie tych produktów często prowadzi do gwałtownego wzrostu poziomu cukru we krwi. Zbyt duża ilość węglowodanów w diecie może również prowadzić do nadmiernego przyrostu masy ciała. Nadmiar węglowodanów, które nie są spalane przez organizm jako energia, jest magazynowany w postaci tłuszczu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na jakość i ilość spożywanych węglowodanów, aby utrzymać zdrową równowagę. Zaleca się ograniczenie spożycia rafinowanych węglowodanów i wzrost spożycia pełnoziarnistych produktów pochodzenia roślinnego, a także kontrolowanie ogólnej ilości węglowodanów spożywanych wraz z innymi składnikami pokarmowymi.
Dieta niskowęglowodanowa
Dieta niskowęglowodanowa polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów, szczególnie tych prostych, takich jak cukry i produkty wysoko przetworzone. W zamian, dieta ta skupia się na spożywaniu białka, zdrowych tłuszczów, warzyw i owoców o niskiej zawartości cukru.
Jak już wcześniej wspomniałam, jednym z głównych powodów, dla których dieta niskowęglowodanowa może wpływać na trądzik, jest fakt, że spożywanie dużej ilości cukrów prostych powoduje wzrost insuliny we krwi. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do zwiększonej produkcji sebum przez gruczoły łojowe, co w rezultacie powoduje zatykanie się porów skóry, a w konsekwencji pojawianie się trądziku. W związku z czym ograniczenie spożycia cukrów prostych może pomóc w utrzymaniu stabilnego poziomu insuliny, co ma korzystny wpływ na stan skóry.
Warto jednak zauważyć, że dieta niskowęglowodanowa nie jest jedynym sposobem na zwalczanie trądziku. Istnieją również inne czynniki, takie jak higiena osobista, regularne czyszczenie skóry i unikanie nadmiernej ekspozycji na niezdrowe czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ na naszą skórę.
Podsumowując
Wniosek jest taki, że dieta niskowęglowodanowa może mieć pozytywny wpływ na naszą skórę i zwalczanie trądziku. Ograniczenie spożycia cukrów prostych, zwiększenie spożycia białka oraz uwzględnienie warzyw i owoców o niskiej zawartości cukru to kluczowe elementy tej diety.
Streszczając, trądzik jest skomplikowanym stanem skóry, który jest wynikiem wielu czynników, takich jak zmiany hormonalne, nadprodukcja sebum, zatykanie porów i infekcja bakteryjna. Istnieje wiele badań naukowych, które sugerują, że dieta o niskim indeksie glikemicznym (dieta niskowęglowa) może korzystnie wpływać na skórę. Dieta ta opiera się na spożywaniu głównie produktów o niskim indeksie glikemicznym, takich jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, białko i zdrowe tłuszcze. Choć dieta może mieć pewien wpływ na zdrowie skóry, skuteczność diety niskowęglowej w nie rozwoju trądziku jest nadal przedmiotem badań.
Piśmiennictwo
Kunin A, M.D. The DERMAdoctor Skinstruction Manual: The Smart Guide to Healthy, Beautiful Skin and Looking Good at Any Age, 2007.
Smith R, Mann N, Braue A i wsp. A low-glycemic-load diet improves symptoms in acne vulgaris patients: a randomized controlled trial1.Am J Clin Nutr. 2007;86(1):107-15.
Smith R, Mann N, Mäkeläinen H i wsp. A pilot study to determine the short-term eff ects of a low glycemic load diet on hormonal markers of acne: a nonrandomized, parallel, controlled feeding trial. Mol Nutr Food Res. 2008;52:718-26.
2Dawidziak J., Balcerkiewicz M., Dieta jako uzupełnienie leczenia trądziku pospolitego (Acne vulgaris), FARMACJA WSPÓŁCZESNA 2016; 9: 67-72.
1Osowski Sz., Znaczenie diety w terapii trądziku pospolitego, Kosmetologia Estetyczna. 6/2019/vol.8, 755-760.
W przygotowaniu tego wpisu został wykorzystany ChatGPT