ODŻYWINIE NIEMOWLĄT

przez Anna Kossakowska

Niemowlęta są całkowicie zależne od rodziców. Zdolne są do samodzielnego życia, jednak niezdolne do zaspokajania własnych, podstawowych potrzeb, w tym potrzeby biologicznej, jaką jest odżywianie. Potrzebują pośrednika w postaci osoby dorosłej.

Rozszerzanie diety to szczególny czas, w którym osoby dorosłe mogą dać NAJLEPSZY START pokrywając zapotrzebowanie energetyczne niemowląt, dostarczając niezbędnych witamin i minerałów, co zapewnia prawidłowy rozwój fizyczny i psychomotoryczny najmłodszych. Dlatego to takie ważne – dobrze zacząć!

Co więcej, wskazuje się na kluczową rolę odżywiania, zwłaszcza w trakcie rozszerzania diety, w kształtowaniu późniejszych preferencji żywieniowych dziecka. Istotna jest postawa rodzica. Wpływa na preferencje i zachowania żywieniowe dziecka.

NAUKA JEDZENIA to stopniowa zmiana diety mlecznej stopniowo w dietę dorosłych. 

To ważny momentem w rozwoju dziecka, zarówno dla rodziny, jak i samego niemowlęcia. Przede wszystkim to czas na poznanie własnych sygnałów płynących z ciała – uczucia głodu i sytości.

Aktualne zalecenia rozszerzania diety niemowląt obowiązują od stycznia 2021 roku, opracowane są przez sekcję żywienia POLSKIEGO TOWARZYSTWA GASTROLOGII, HEPATOLOGII I ŻYWIENIA DZIECI (którego jestem członkiem). Uwzględniają one rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Komitetu Żywienia Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN), Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) dostosowując zalecenia do polskich warunków żywienia dzieci.

Dorośli mają wpływ na to, jakie pokarmy udostępniają do spożycia dziecku. Im zdrowsze produkty udostępnią, tym większa szansa, że w późniejszym czasie dziecko będzie po nie sięgało. Ponadto, dbają o atmosferę spożywania posiłków, budują skojarzenia związane z jedzeniem. Co więcej, decydują kiedy, jak, gdzie karmią najmłodszych.

Wszystko w rękach dorosłych – budują zdrowie od najmłodszych chwil życia dziecka.